Značené cyklotrasy

Cyklotrasy značené KČT a Moravské vinařské stezky

Moravské vinařské stezky

Moravské vinařské stezky vás provedou malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena deseti okruhy, které propojuje páteřní Moravská vinná stezka. Čekají vás malebná městečka se sklepními uličkami, historické a přírodní památky.

Trasy jednotlivých okruhů jsou v mapách i terénu barevně odlišeny, poznávacím znakem vedení stezky jsou žluté tabulky s kolem a stylizovaným sklepním žúdrem v barvě příslušné stezky. V případě souběhu s cyklotrasou značenou KČT je na tabulce uvedeno i její číslo. V každé obci na vinařských stezkách najdete i tabuli s mapou stezky. Trasy všech okruhů jsou zpracovány do map, které obsahují v textové části charakteristiku příslušné vinařské oblasti a základní informace o osadách na stezce.

Územím Kyjovska prochází tři z deseti okruhů regionálních cyklostezek, které spojuje malebná krajina, bohaté tradice a jiskrné víno. Kyjovská, Mutěnická a Bzenecká vinařská stezka jsou součástí ucelené sítě značených cyklistických tras procházejících všemi vinařskými podoblastmi jižní Moravy. Okruhy jsou propojeny páteřní Moravskou vinnou stezkou, která vede napříč vinorodou Moravou ze Znojma do slovácké metropole Uherského Hradiště.

Kyjovská vinařská stezka

Kopcovitým profilem a délkou je stezka výzvou pro zkušené cyklistické harcovníky, pestrostí a biologickou hodnotou krajiny představuje lahůdku pro milovníky přírody. Na bezmála 90 km vás čeká mírně zvlněný terén Kyjovské pahorkatiny, prudká stoupání a parádní sjezdy v podhůří Chřibů i členité úseky s dalekými výhledy na okraji přírodního parku Ždánický les. Charakter stezky vystihuje její barevné značení. Po celé cestě vás bude provázet zelená barva lesů, remízků, vinic, sadů, polí a luk.

Mutěnická vinařská stezka

Růžově značená cyklistická stezka vede mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny. Zeleň sadů, remízků a vinic střídají velké žluté lány řepky, slunečnic a obilí. Půvab stezky oceníte zvláště na podzim. Barevnost přírody se snoubí s barvami krojů při hodech, vinobraní a lidových slavnostech, sklepní uličky ožijí prací vinařů a vůní burčáku.

Bzenecká vinařská stezka

Šedě značená stezka vede zčásti ještě Kyjovskou pahorkatinou, v okolí Bzence a Vracova přechází do Dolnomoravského úvalu. Nejkratší z vinařských stezek kopíru je hranice oblasti většinou po silnicích III. třídy, krátké terénní úseky nabízejí široký rozhled do krajiny a jsou lehce sjízdné za každého počasí. Náročnější je jen přejezd písečného úseku od křižovatky stezek v Hrubém háji směrem do Bzence.

Cyklotrasy značené KČT

Kyjovskem procházejí také trasy značené Klubem českých turistů. Jsou to především dálkové cyklotrasy č. 412 a473 a několik místních tras, které vedou převážně Chřiby a Ždánickým lesem.

Trasa č. 412 | Kyjovskem prochází od Dubňan přes Milotice, Kyjov, Bukovany, Ostrovánky, Nechvalín, Lovčice. Končí na vrchu U Slepice, kde se napojuje na trasu č. 473.

Trasa č. 473 | Dálková trasa z Rajhradic do Otrokovic. Kyjovskem prochází po hřbetu Ždánického lesa, dále pokračuje přes Snovídky a Mouchnici do Koryčan.

Trasa č. 5096 | Tato trasa vstupuje na území Kyjovska pod partyzánským pomníkem necelých 5 km severozápadně od Ždánic, kterými následně prochází. Pokračuje přes Lovčice a končí U Slepice ve výšce 437 m.n.m. Celá je vedena nejkrásnějšími kouty přírodního parku Ždánický les.

Trasa č. 5095 | Do Kyjovska ústí tato trasa pod kopcem Písečná, částečně obkrouží Prostřední vrch a kolem vinohradů pokračuje do Dambořic. Odtud pokračuje přes Uhřice do Silničné a Zdravé vody, za kterou se napojuje na trasu 473.

Trasa č. 5150 | Západní část Velkomoravské poutní cesty. Začíná ve Starém Městě, prochází přes Stupavu, okolo hradu Cimburk, pokračuje přes sedlo U Křížku, Vřesovice a končí v Osvětimanech.

Přiložené soubory