Kolem lopatek mlýna na vrch Babí lom

Středně náročná trasa vedoucí zvlněnou pestrobarevnou krajinou Kyjovské pahorkatiny je z větší části dobře sjízdná za každého počasí, je ideální pro milovníky přírody, panoramatických výhledů do okolí a znalce dobrého jídla a pití.

Cestu z Kyjova do Bohuslavic můžete absolvovat po silnici II. tř. č. 432 (směr Koryčany, Kroměříž) nebo můžete využít značení Naučné stezky Kyjov – Bohuslavice, která vás pomocí 9 informačních panelů seznámí s přírodními a historickými zajímavostmi okolí Kyjova a Bohuslavic. Z Bohuslavic se vydáte západním směrem po Kyjovské vinařské stezce k Bukovanům. Po vystoupání na vrchol kopce nad obcí navštivte rozhlednu Bukovanský mlýn, která kromě nádherných výhledů do krajiny skýtá také malou muzejní expozici. Přímo pod lopatkami větrného mlýna se můžete posilnit ve stylové restauraci Mlynářské stavení a ochutnat některou z vyhlášených specialit tradiční slovácké kuchyně.Odtud pak zamíříte západně po silnici na Ostrovánky, kde v pravotočivé zatáčce u kapličky odbočte doleva na polní cestu. Na dalším rozcestí u křížku odbočte doprava a po žluté značce sjeďte do Sobůlek. Zde se znovu napojíte na Kyjovskou vinařskou stezku, která vás táhlým stoupáním zavede do Věteřova. Hned na kraji obce po levé straně uvidíte terénní pozůstatky někdejšího tvrziště s dvojitým valem. Na křižovatce před kostelem se stezka stáčí doleva a směřuje polní cestou k lesu na hřbetu vrchu Babí lom. Po krátkém lesním úseku vyjedete ve Strážovicích u hřiště, naproti se nachází hřbitov s hrobem malíře Jano Köhlera.V místě prudké pravotočivé zatáčky na jihovýchodním okraji obce se dejte dolů po zelené, dostanete se tak do vinařské obce Svatobořice-Mistřín s kostelem Navštívení Panny Marie a pomníkem v místě bývalého internačního tábora. Po Mutěnické vinařské stezce pokračujte kolem penzionu Svatoborský sklípek východně pod Liščí kopec. Zpět do Kyjova vás zavede dálková cyklotrasa č. 412.

Parametry trasy

• Délka: 27 km