Město

Město si připomíná 79 let od osvobození

pietní akt
Vytvořeno:

79. výročí osvobození města a ukončení 2. světové války si u památníků v Bohuslavicích, Boršově a u kaple sv. Josefa v Kyjově připomněli starosta František Lukl, místostarostové Daniel Čmelík a Kamil Filípek spolu s tajemníkem městského úřadu Filipem Zdražilem. Doplnili je zástupci zájmových a politických organizací. Pietnímu aktu přihlíželi také žáci základních a mateřských škol.

V noci z 27. na 28. dubna 1945 začaly jednotky nacistů ve spěchu opouštět Kyjov. O den dříve totiž bylo osvobozeno Brno a Němcům tedy zbývala poslední ústupová cesta směrem na Kroměříž. Navíc Rudá armáda, toho času zakopaná jižně od města, již dokončila střídání frontových jednotek a byla připravena pokračovat v ofenzívě. 28. dubna nad ránem do města konečně vstupují první jednotky rumunských vojáků a Kyjov je tak po dlouhých a strastiplných letech války opět svobodný.

Pietní akt k 79. výročí osvobození města a ukončení 2. světové války

Mohlo by Vás zajímat

letní kino Kyjov

Kyjovské letní kino zahajuje provoz. Pro děti jsou letos nachystané animované pohádky “Já, padouch 4” nebo “V hlavě 2”. Dospělé potěší třeba filmy “Matka v trapu” nebo “Sladký…