Město si připomíná 79 let od osvobození

pietní akt

79. výročí osvobození města a ukončení 2. světové války si u památníků v Bohuslavicích, Boršově a u kaple sv. Josefa v Kyjově připomněli starosta František Lukl, místostarostové Daniel Čmelík a Kamil Filípek spolu s tajemníkem městského úřadu Filipem Zdražilem. Doplnili je zástupci zájmových a politických organizací. Pietnímu aktu přihlíželi také žáci základních a mateřských škol.

V noci z 27. na 28. dubna 1945 začaly jednotky nacistů ve spěchu opouštět Kyjov. O den dříve totiž bylo osvobozeno Brno a Němcům tedy zbývala poslední ústupová cesta směrem na Kroměříž. Navíc Rudá armáda, toho času zakopaná jižně od města, již dokončila střídání frontových jednotek a byla připravena pokračovat v ofenzívě. 28. dubna nad ránem do města konečně vstupují první jednotky rumunských vojáků a Kyjov je tak po dlouhých a strastiplných letech války opět svobodný.

Pietní akt k 79. výročí osvobození města a ukončení 2. světové války