Město

Na úřad lze vyrazit i s občankou v mobilu

foto
Vytvořeno:

Městský úřad Kyjov v polovině května spustil službu ověřování totožnosti prostřednictvím aplikace eDoklady. Ta lidem umožňuje vytvoření elektronického občanského průkazu v mobilním telefonu, který je při prokazování plnohodnotnou náhradou klasické pastové kartičky.

Kyjovská radnice k projektu eDoklady přistoupila o téměř 2 měsíce dříve, než jí ukládá zákon. Ten počítá s tím, že občanku v mobilu budou obce a města povinně uznávat od 1. července 2024. „S mírným předstihem jsme začali proto, abychom v průběhu června doladili případné potíže s implementací a byli tak plnohodnotně připraveni na tuto legislativní změnu. Od poloviny května jsou na přijímání občanek v mobilu připraveni pracovníci na přepážkách i dalších pracovištích, na kterých dochází ke kontaktu úředníků s klienty,“ vysvětluje tajemník kyjovského úřadu Filip Zdražil a dodává, že možnost prokazování návštěvníků prostřednictvím standardní plastové občanky nadále platí a platit bude.

JAK TO V PRAXI FUNGUJE? 

Základním předpokladem je stažení aplikace eDoklady do mobilního telefonu. Aplikace je zdarma dostupná v oficiálních obchodech Google Play a App Store. Následná registrace, během níž dojde k vytvoření digitálního stejnopisu občanky, zabere jen několik minut. Po příchodu na úřad si návštěvník aplikaci otevře a prostřednictvím ní načte speciální QR kód, který mu pracovníci přepážky poskytnou. Tím dojde ke ztotožnění. „Občanku v mobilu akceptují i kolegové pracující v terénu, stejně tak strážníci. Místo papíru s vytištěným QR kódem jsou vybaveni mobilním telefonem, v němž mají aplikaci taktéž nainstalovánu a mohou tak ztotožnění provést prostřednictvím bluetooth propojení obou mobilů přímo na místě,“ dodává Zdražil.

Aplikace eDoklady zajišťuje bezpečné uchování osobních údajů a minimalizuje rizika ztráty či krádeže fyzického dokladu. Více informací k projektu je dostupných na webu https://edoklady.gov.cz

Mohlo by Vás zajímat

letní kino Kyjov

Kyjovské letní kino zahajuje provoz. Pro děti jsou letos nachystané animované pohádky “Já, padouch 4” nebo “V hlavě 2”. Dospělé potěší třeba filmy “Matka v trapu” nebo “Sladký…