Dobrovolní hasiči v Kyjově-Nětčicích položili základní kámen nové zbrojnice
V pátek 26. června 2026 se v areálu JSDH Kyjov v Kyjově-Nětčicích uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene nové hasičské zbrojnice. Kámen během obřadu slavnostně posvětil děkan Pavel Stuška. Veřejnost se mohla seznámit s projektem stavby i budoucího víceúčelového hřiště.
Dobrovolní hasiči v Kyjově (kategorie JPO 2) momentálně sídlí v budově společně s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje. Současné prostory jsou však pro techniku nedostatečné. Jednotka plně využívá tři vozidla (cisternu, dopravní automobil a velitelský vůz), ale má k dispozici pouze dvě vjezdová garážová stání.
Nová stanice tento deficit vyřeší. „V nové stanici budou garážové stání tři, takže to bude přesně odpovídat počtu té techniky, kterou momentálně máme a využíváme,“ uvedl velitel družstva Šimon Folvarčný s tím, že nové zázemí bude oproti dnešku o sto procent lepší.
Technické zázemí a hygiena podle předpisů
Budova zajistí provoz odpovídající platným vyhláškám. Šatny se budou dělit na čistou a špinavou část. „U požárů se uvolňují škodlivé látky nebezpečně pro zdraví hasičů. Takže je potřeba vše vyprat, dekontaminovat, vyčistit, dát věci zpátky do pořádku. I pro tyhle případy bude stanice samozřejmě vybavena,“ vysvětlil Folvarčný.
V zbrojnici vzniknou prostory pro teoretická i praktická školení, které dosud chyběly. Součástí objektu bude také kuchyňka a místnost pro noční pohotovost, kdy jednotka drží službu přímo na stanici.
Jednotka má 17 členů z Kyjova a okolí, kteří slouží osmihodinové směny ve čtyřech lidech. Velitel jednotky Martin Průša upozornil na komplikace s dopravou při vyhlášení poplachu: „V dnešní době je to docela náročné v provozu dojet na stanici a vyjet do pěti minut od vyhlášení zásahu, protože doprava tady čím dál víc houstne. Snažíme se být stále akceschopní a zvládat to.“ Vlastní zázemí jim dodržování limitů usnadní.
Prostory pro mladé hasiče a zachování hřiště
Objekt poslouží také mladým hasičům, kteří dosud trénovali na hřištích místních základních škol. Za stanicí pro ně vznikne dráha pro nácvik disciplín.
Stavba momentálně poroste na ploše současného sportovního hřiště, to však nezanikne. Nové víceúčelové hřiště bude vybudováno hned vedle stanice a po dokončení bude opět přístupné veřejnosti.