Už žádné papíry! Kyjovští zastupitelé dostali notebooky za tři sta padesát tisíc

Stohy materiálů určených k projednání, zdlouhavé listování a hledání informací ke konkrétnímu bodu, tisíce jednorázově použitých a následně skartovaných stránek. To už vedení kyjovské radnice na zasedáních zastupitelstva vidět nechce.

V pondělí 22. června od 17:00 zažije sál kyjovského domu kultury poslední zastupitelstvo v tradiční „papírové“ podobě. Na tom příštím, zářijovém, už budou zastupitelé podklady potřebné k hlasování získávat elektronicky. Za téměř 350 tisíc korun radnice zakoupila pro všech 27 zastupitelů notebooky: „Materiály k projednání budeme nově dodávat prostřednictvím přenosných USB disků. Zavádíme také sdílený disk, ke kterému se zastupitelé připojí i z domu,“ vysvětluje starosta města Kyjova František Lukl.

Novinku vyvolala snaha ušetřit za papír a chovat se ekologicky. Například na pondělní jednání musela radnice každému zastupiteli připravit podklady na téměř dvou stovkách papírových archů. Cena za papír a tisk tak při každém zasedání přesahuje pět tisíc korun. Ročně radnice za vytištěné materiály vydává bezmála třicet tisíc: „Pokud se některý ze zastupitelů nebude chtít papírové podoby vzdát, projednávané materiály mu vytiskneme. Za každou stránku si ale naúčtujeme jednu korunu,“ doplňuje kyjovský místostarosta Antonín Kuchař.

Z jednoho vzrostlého stromu se podle ekologů vyrobí až osmdesát tisíc archů papíru ve formátu A4. Kyjovští zastupitelé tak každý rok zachrání v průměru jeden strom. V České republice je přitom více než šest tisíc měst a obcí.

Přiložené soubory