Básník Ivan Jelínek má v Kyjově pamětní desku

Kyjovský rodák je autorem dvou desítek básnických sbírek, z rukou prezidenta Václava Havla převzal medaili první třídy Za zásluhy.

"Narodil jsem se na počátku století a od té doby žiju, obdarováván, rozdávaje; a není chvíle, abych na chodníku, kterým kráčím, nezanechával stopy všeho druhu. Bez ohledu na to, jak špatně nebo chabě jsem si vedl, mám podíl na procesu tvoření, jenž nikdy nekončí. To mi dodává srdce pustit se do vyprávění," píše v autobiografické knize Jablko se kouše Ivan Jelínek. Mimo jiné se z ní čtenáři dočtou taky o Jelínkově rodném domě. Dnes na jeho místě v Palackého ulici stojí Centrum sociálních služeb Kyjov. A právě na této budově ode dneška visí pamětní deska připomínající život kyjovského rodáka a významného básníka. Ivan Jelínek strávil většinu života v Anglii, na přátele v Kyjově ale nezapomněl a na jih Moravy se rád vracel. Několikrát se s ním setkal i starosta města František Lukl: "Vždy, když jsme se viděli, jsem od něj mohl čerpat inspiraci a tvůrčí schopnosti. Byl to člověk neskutečně skromný a přitom bohatý. Svým vzděláním a rozhledem."
Básník s vytříbeným citem pro jazyk se narodil 6. června 1909. Od mládí se věnoval básnické tvorbě, překladatelské činnosti a literární i výtvarné kritice. Působil v Lidových novinách a Československém rozhlase Brno. Během války emigroval. Žil postupně ve Francii, Velké Británii, Americe. Na sklonku života, kdy mu horšící se zdravotní stav omezoval možnosti cestovat, si s kyjovskými přáteli alespoň dopisoval: "V červenci 2002 mi od něj přišel dopis. V obálce byla vložena báseň a na jejím konci bylo rukou připsáno: cítím, že tato je poslední. Dva měsíce nato Ivan Jelínek zemřel," zavzpomínal při slavnostním odhalení Jelínkovy pamětní desky jeden z jeho přátel, lékař, výtvarník a publicista Jiří Dunděra.
Ivan Jelínek zemřel 27. září 2002 v Londýně, je autorem knih Jablko se kouše, Potápěči a osmnácti básnických sbírek. Jeho pamětní deska je vytesána z kamene, stála patnáct tisíc korun.