Kyjov poděkoval "svým" dobrovolníkům

Image (45)

Pletení obvazů pro malomocné, sběr kol pro Afriku, nezištná pomoc lidem, kteří se třeba vlivem povodní ocitli v hmotné nouzi. To jsou jen některé aktivity, kterými se zabývá občanské sdružení Omega Plus. Jeho duchovní otec, Vladimír Výleta, se i proto stal držitelem titulu Dobrovolník roku. Toto ocenění město udělilo vůbec poprvé.

Město Kyjov ve spolupráci s neziskovou organizací Krok Kyjov odstartovalo v říjnu loňského roku anketu s cílem zmapovat aktivitu dobrovolníků na Kyjovsku. V průběhu uplynulých měsíců odborná porota nominovala na dvě desítky osobností, které svůj volný čas dlouhodobě věnují ve prospěch druhých.

Čerstvý dobrovolník roku, pan Vladimír Výleta, se se svým občanským sdružením Omega Plus angažuje v celé řadě charitativních projektů. Nejvýraznější aktivitou jeho organizace je koordinace zhruba osmi set dobrovolných pletařek, které ročně pletou obvazy pro malomocné. Ty pak putují do rozvojových zemí po celém světě. Mezi další činnosti sdružení patří například zajišťování jízdních kol pro africké děti nebo sběr a poskytování věcí osobní potřeby, například oděvů. Taky půjčování invalidních pomůcek či organizování charitativních sbírek na podporu léčby leukémie.

„Toto ocenění je pro mě milým překvapením. Velmi si toho vážím. Cena a poděkování patří celému seniorskému týmu našeho sdružení a dalším, se kterými už šestnáctý rok úzce spolupracujeme. Společně jsme do dnešního dne vybrali skoro půl milionu korun na léčbu onemocnění krve a kostní dřeně. Podařilo se nám vyrobit, shromáždit a odeslat tisíce kusů ručně pletených obvazů, jejichž adresáty jsou leprosária po celé zemi,“ vyjmenovává Vladimír Výleta.

Kromě něj si děkovné listy za aktivity v oblasti dobrovolnictví a humanitární činnosti odneslo dalších dvanáct osobností - paní Miroslava Glacová, Marie Jordánová, Ludmila Kloudová, pan Erik Lukeš, paní Marie Mezihoráková, Božena Nejezchlebová, Jitka Obrová, Iva Růžičková, Zdena Šmýdová, Zuzana Šrahůlková, Blanka Vavřinová a Ester Wernerová, které se výrazným způsobem zasazují o nezištnou pomoc v oblasti sociální, humanitární, ekologické či kulturní, vzdělávací nebo volnočasové.

„Slovo děkuji není dlouhé. Je ale zpravidla to jediné, co ocenění lidé za svou aktivitu přijímají. I proto jsem rád, že jsme je spolu s organizací Krok mohli ocenit. Nesmírně si jejich obětavé práce vážím,“ dodává kyjovský starosta František Lukl. Ten současně věří, že premiérové udílení cen dobrovolníkům nebylo současně poslední a že se z milé akce stane tradice.