Projekt Lipová ratolest míří do Kyjova

Image (81)

Již desátý ročník soutěže pro studenty středních zahradnických škol se uskuteční ve dnech 24.–26. dubna v Kyjově. Jedenáct čtyřčlenných soutěžních družstev z celé republiky upraví během tří dnů předzahrádky v ulici Nerudově.

S nápadem zkultivovat prostor mezi činžovními domy a frekventovanou silnicí přišlo město Kyjov, autorem návrhu je zahradní architekt Lukáš Lattenberg. „Každý z jedenácti soutěžních týmů dostane na starost část předzahrádek, kterou bude v průběhu tří dnů upravovat. Na průběh prací dohlédne porota, která následně vybere trojicí nejzdařilejších úprav, vysvětluje Lattenberg, který s městem Kyjov spolupracuje i na dalších projektech.

Ambicí projektu je stávající zelené plochy obohatit o okrasné stromy a trvalkové záhony a prostřednictvím živých plotů z habru odclonit vstupy do domů od rušné silnice, po které projede i deset tisíc aut denně. „Vstupy do domů budou vydlážděny a doplněny o stojany na kola a lavičky. Ke každému vchodu navíc nainstalujeme kovové cedule s laserově vypáleným číslem popisným a veršem z básní Jana Nerudy, což si ulice nesoucí básníkovo jméno zaslouží,“ dodává kyjovský starosta František Lukl.

Aby byl průběh soutěže mladých zahradníků regulérní, každá z jedenácti dílčích částí má přibližně stejnou výměru a obsahuje stejné množství všech materiálů potřebných pro realizaci. Přípravné práce zajistí Technické služby města Kyjova a specializovaná stavební a zahradnická firma.

První ročník celostátní soutěže zahradnických škol uspořádal Svaz zakládání a údržby zeleně v roce 2008 v Brně. Následovalo opět Brno pak Jihlava, Olomouc, Třinec, Rousínov, Ostrava, Plzeň a Praha. V roce 2018 se uskuteční v Kyjově.