Pojízdné muzeum Legiovlaku míří do Kyjova

Image (99)

Legionářské muzeum na kolejích se znovu dalo do pohybu, jeho další zastávkou v jubilejním roce 100. výročí vzniku Československé republiky bude Kyjov, kde ho zájemci mohou zdarma navštívit od 14. - 19. srpna.

Legiovlak, pojízdné muzeum na kolejích Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Připomíná, že vznik Československé republiky stál na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováku bojovali prakticky po celém světě a na všech bojištích první světové války.

Legiovlak představuje naši vojenskou historii široké veřejnosti. „V roce, kdy si připomínáme 100. výročí vzniku naší republiky a konec jedné z nejstrašnějších válek všech dob, je návštěva Legiovlaku ideální příležitostí, jak si tyto významné události připomenout. Legiovlak má tu výhodu, že za ním nemusíte nikam cestovat a přijede až do vašeho města,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00, každou celou hodinu pak probíhají komentované prohlídky s průvodcem. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 5 000 karet legionářů.

Novinkou letošní sezony je expozice věnovaná loutkovým divadlům československých legionářů, kterou poskytlo Muzeum loutkových kultur z Chrudimi. „V promítacím voze, kde jinak běží ještě dokument o legiích, který jsme natočili vlastními silami, tak je nově 10 originálních marionet, se kterými hráli přímo na frontě italští legionáři bratři Kopečtí, pravnuci patrona českého loutkařství Matěje Kopeckého,“ říká Charfreitag a dodává: „Legionáři nebyli jen stateční bojovníci, ale uměli se postarat i o kulturu a zábavu ve svém volném čase, čímž si dobývali uznání a obdiv civilistů i spolubojovníků.“ V úterý 14. srpna přímo na Legiovlaku v Kyjově sehrají loutkoherci divadla Buchty a loutky Radek Beran a René Krupanský hru Václava Živsy z roku 1918 nazvanou Zkáza tvrdého meče inspirovanou tehdejšími válečnými událostmi a parodující některé z protagonistů Velké války, zejména německého císaře Viléma Viléma II., přezdívaného Krvavý pes. Vstup je zdarma a určitě stojí za to představení navštívit. Představení se koná v časech 10:00, 13:00, 15:00.

Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Běžný příbytek vojáků představuje tzv. těpluška až pro 30 mužů, která ostře kontrastuje luxusnímu salonnímu vozu pro důstojníky a generály. Návštěvníci mohou prohlédnout další vagony ze života legionářů například vůz polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, „létající“ sanitní vagon, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem. V průběhu roku by se k Legiovlaku měla přidat i zrekonstruovaná parní lokomotiva, ta ale bohužel na začátku sezóny ještě není provozuschopná, ač se na jejím znovuzrození intenzivně pracuje v plzeňském depu. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.

Kontakt pro média: Miloš Borovička, tiskový mluvčí, borovicka@csol.cz, 602 519 828

Jiří Charfreitag, tajemník projektu, legie100@csol.cz, 734 851 530