Seniory v Kyjově ochrání SOS hodinky a speciální tlačítka

Zmatenost, slabá orientace v neznámém prostředí, ztráta paměti. I taková úskalí s sebou může přinášet stáří. Usnadnit situaci rodinám pečujícím o prarodiče mají takzvané SOS hodinky a přívěšky s GPS lokátorem. Nově je zakoupilo město Kyjov.

Oba přístroje mají hned několik funkcí. Slouží jako komunikátor, který umí navázat spojení s dohledovým centrem a v případě potřeby vyslat žádost o pomoc 24 hodin denně. Současně jsou telefonem a GPS lokátorem. „Přístroje navíc mají zabudovaný takzvaný pádový senzor, který vyšle varovný signál v případě, že uživatel upadne na zem. Operátor dohledového centra tak okamžitě pozná, že se senior může nacházet v tíživé životní situaci. Prostřednictvím hodinek či přívěsku s ním naváže kontakt a, pokud je to nezbytné, na místo nasměruje záchrannou službu, strážníky nebo třeba člena rodiny, vysvětluje Jaroslav Řihánek, vedoucí Odboru sociálních věcí města Kyjova, a dodává, že přesnost GPS lokalizace je do 2,5 metru.

Kyjovská radnice zakoupila pět speciálních hodinek a stejný počet SOS přívěsků. Zájemcům z řad svých obyvatel je bezplatně zapůjčí na tři měsíce. Po čtvrt roce uživatelé přístroj vrátí a je už pouze na nich, jestli si ho koupí za své. Cena příspěvku se pohybuje okolo 1.900 korun, hodinky, které navíc měří čas či počítají počet nachozených kroků, jsou zhruba o pětistovku dražší. Služba dohledového centra pak stojí od tří set korun měsíčně. „Myslím, že to je nízká cena za službu, která může zachránit lidský život. Systém bezpochyby přinese větší bezpečnost nejen našich seniorů, ale taky zdravotně postižených lidí,“ říká kyjovský starosta František Lukl.

Během zkušebního provozu město přístroje nejprve otestuje u klientů tamního Domu s pečovatelskou službou. Když se systém osvědčí, začne je nabízet i dalším kyjovským seniorům. Zájemci se na odboru sociálních věcí mohou hlásit už teď.