Tiskové zprávy

Projekt „Obvazy pro malomocné“ podpořily i krajské úřady

Image - 2023-11-02T125542.231
Vytvořeno:

Občanské sdružení OMEGA plus Kyjov zastřešuje projekt zaměřený na ruční pletení obvazů pro malomocné. Již 20 let se stará o distribuci pletacího materiálu a následnou rozesílku hotových obvazů. Adresáty jsou 23 leprosárií v 11 státech Afriky a 11 zařízení v Indii.

Do této dobrovolnické činnosti je zapojeno více než 850 pletařek, převážně seniorek, z celé České republiky. Nejvíce aktivních dobrovolnic pochází z Moravy a Královéhradeckého kraje. Ročně upletou zhruba 35 tisíc kusů obvazů – zcela zdarma, bez nároku na odměnu. To je množství, které sdružení OMEGA následně zabalí do bezmála 100 balíků o průměrné hmotnosti 12 kilogramů. Tyto balíky pak putují k potřebným. Pro distribuci do Afriky a Indie sdružení využívá služeb České pošty. Náklady na poštovné se ročně pohybují okolo 140 tisíc korun, na nákup příze OMEGA plus vydá dalších 60 tisíc za rok. Vzhledem k tomu, že členy sdružení jsou výhradně senioři, jsou při svých dobrovolnických aktivitách odkázáni na finanční pomoc. „V minulém roce nám vypověděl do té doby hlavní sponzor, kterým bylo Ministerstvo zahraničí ČR. S žádostí o výpomoc jsme se proto obrátili na hejtmany krajských úřadů. Hned trojice z nich nás podpořila. Moc proto touto cestou děkujeme Královéhradeckému, Jihomoravskému a Zlínskému kraji za poskytnutí dotace, díky které jsme dokázali překlenout kritické období a odeslali 62 balíků plných obvazů pro malomocné. I díky štědrosti uvedených krajů jsme pomohli spoustě malomocných lidí zmírnit jejich utrpení.

V současné době rozvíjí spolek svou činnost i v dalších humanitárních projektech, jako je půjčovna invalidních pomůcek, provoz humanitárního šatníku, kola pro africké děti nebo výroba ručně pletených obvazů pro malomocné v Africe a Indii. OS OMEGA plus spolupracuje také s Nadací pro transplantaci kostní dřeně v Plzni formou získávání finančních prostředků z veřejných sbírek. 

 

Občanské sdružení Omega Plus

Svatoborská 27/4, 697 01 Kyjov
tel.: 518 616 462, 731 402 095

Kontaktní osoba: Ing. Vladimír Výleta

 

Projekt „Obvazy pro malomocné“ realizován za podpory krajů:

loga_kraje