35 metrová máje zdobí Masarykovo náměstí

Májka

Po roce jsme se zase dočkali jedné z nejkrásnějších tradic našeho města. Stavění máje se tradičně ujal Slovácký soubor Kyjov, který ji v počtu čtyřiceti mužů postavil na Masarykově náměstí 30. dubna.

Kmen máje pochází ze smrkového stromu z kyjovských lesů. Slovácký soubor jej přivezl s týdenním předstihem, aby stihl vyschnout a nebyl tak těžký při zvedání. Následně k němu členové souboru připojili borovicovou špici z Vracova. Před samotným zahájením stavění máje ji děvčata nazdobila mašlemi a růžičkami z krepového papíru. Vrchol ozdobil ještě turecký šátek, který běžně nosí stárky. O pitný režim se v průběhu stavění máje postaral starosta města František Lukl a místostarosta Daniel Čmelík.

Máj je oslavován jako symbol jara, lásky, plodnosti a mládí – ale také jako strážce obce. A tak děkujeme Slováckému souboru za to, že má Kyjov zpět tuto květnovou dominantu města.

Stavění máje v Kyjově