Tiskové zprávy

Kyjov má 9 nových absolventů univerzity – nejmladšímu je 71 roků

Image - 2023-11-02T094222.909
Vytvořeno:

Už potřetí se na půdě Centra služeb pro seniory v Kyjově hrála studentská hymna Gaudeamus igitur. Mezi absolventy kurzu Univerzity třetího věku nově vstoupilo devět tamních klientů.

Tentokrát se jednalo o kurz zaměřený na paměť a další kognitivní vlastnosti. „Lektoři našim klientům během šesti setkání vštěpovali, jak lze paměť lépe využívat a že může dobře sloužit i ve vysokém věku. Účastníci si zábavnou formou vyzkoušeli  různá cvičení a hry důležité pro udržení dobré duševní kondice,“ vysvětluje ředitelka centra Ladislava Brančíková s tím, že součástí jednotlivých setkání byly i stručné informace o mozku, paměti a poznávacích funkcích. Klienti tyto dovednosti trénovali prostřednictvím smyslových cvičení, hudby, poezie, ale také pohybových dovedností prstů a rukou. Nejmladší účastnice kurzu měla 71 let, té nejstarší bylo 93 roků.

Masarykova univerzita si je vědoma své společenské odpovědnosti a probíhajících sociálně-demografických změn, a proto již od roku 2014 spolupracuje s Krajským úřadem Jihomoravského kraje  a domovy pro seniory na realizaci vzdělávacích  kurzů, kterých se dosud zúčastnilo téměř šest  stovek  seniorů. 

Pro rok 2018 byly připraveny a realizovány kurzy zaměřené na trénování paměti, slavné osobnosti francouzského filmu a slavné osobnosti italského filmu. Kurzy v rámci Jihomoravského kraje letos proběhly nejen v Kyjově, ale také Domově pro seniory v Předklášteří, v Božicích, ve Skalici, Strážnici, Újezdě, Černé Hoře či ve Vyškově a v Plavči.

Realizace kurzů je  podpořena dotací Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Do budoucna by měly na základě poptávky zřizovatelů, poskytovatelů či uživatelů vzniknout další specifické vzdělávací moduly zacílené na rozvoj konkrétních znalostí a dovedností, které jsou  nezbytné pro posílení aktivní role seniorů.

Přiložené soubory